« Április 2024 »
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5








Társadalmi Megújulás Operatív Program 5.3.1./08/1

„Elsõ lépés” - alacsony foglalkoztatási eséllyel rendelkezõk képessé tevõ és önálló életvitelt elõsegítõ programjai

 

A KMR és konvergencia régiókra

 

A szakterület problémája, amit a pályázattal kezelni kívánunk

(a területet érintõ legfontosabb KSH, illetve uniós adatok)

A társadalmi integrációt és a munkaerõ-piaci integrációt nem lehet egymástól elválasztani, a munka nemcsak a megélhetés eszköze, hanem az elismerés, a megbecsülés, a társadalom életében való részvétel egyik fontos eleme is. Ugyanakkor tartósan munkaképes, „versenyképes” állapotban csak az önálló életvitelre képes, személyiségében kiegyensúlyozott, ismeretek és készségek terén megfelelõen felkészült, támogató családi és társadalmi környezetben élõ, és a munkaerejét regenerálni tudó ember lesz.

Magyarországon a foglalkoztatási szint uniós összehasonlításban rendkívül alacsony (2007-ben 57,3%). Az alacsony foglalkoztatási szint magas inaktivitással párosul: 350 ezer fõ azoknak az ún. egyéb inaktívaknak a száma, akik aktív korú nem foglalkoztatottak, és a munkaerõpiactól való távolmaradás oka nem a tanulásra, a gyermekszülésre, illetve –nevelésre vagy az idõ elõtt nyugdíjba vonulásra vezethetõ vissza.

E csoport egy részét a rendszeres szociális segélyezettek teszik ki (kb. 180 ezer fõ). Mind az inaktívakra, mind a rendszeres szociális segélyezettekre jellemzõ, hogy alacsony iskolai végzettséggel rendelkeznek, és nagy arányban élnek az ország leghátrányosabb helyzetû térségeiben. (A rendszeres szociális segélyezettek 60%-a csak 8 osztály általános iskolai végzettséggel rendelkezik és több mint felük a 47 leghátrányosabb helyzetû kistérségben él.)

 

A szakterületen elérendõ átfogó, illetve konkrét célok

Átfogó cél:

Alacsony iskolai végzettségük és/vagy tartósan munkanélküli státuszuk miatt a társadalmi és munkaerõ-piaci részvétel szempontjából különösen rossz helyzetben vannak a roma emberek, a megváltozott munkaképességgel vagy fogyatékossággal élõk, a szenvedélybetegek és pszichés betegséggel küzdõk, a különbözõ intézményekbõl vagy gyermekvédelmi gondoskodásból kikerülõ, illetve a munkatapasztalattal nem rendelkezõ, hátrányos helyzetû fiatalok.

Konkrét célok:

A pályázati kiírás célja az alacsony foglalkoztatási eséllyel rendelkezõ, munkavállalásukban korlátozott emberek önálló életvitelének, foglalkoztathatóságának és társadalmi integrációjának javítása a szociális szolgáltatások és a szociális munka eszközeivel, az információk, szolgáltatások, támogatások érthetõvé, elérhetõvé tételével, az önálló életvitelhez és a munkavállaláshoz szükséges kulcskompetenciák megerõsítésével, együttmûködésben a foglalkoztatási szervezetekkel és más szakterületek bevonásával.

A jelen pályázati kiírásban megfogalmazott ún. „elsõ lépés” típusú programok esetén a súlyos leszakadással, társadalmi kirekesztõdéssel küzdõ csoportok sikeres munkaerõ-piaci (re)integrációját szükségszerûen megelõzõ állapotot jelöljük ki célként, amely a szociális munka (egyéni esetkezelés, csoportmunka, közösségi munka), és más humánszolgáltatások eszközeivel érhetõ el.

 

A pályázat hatásai (indikátorok) – mi történik, ha sikeres a pályázat

 

 

A szakterületre allokált források

§  7 éves idõszakra: A TÁMOP keretén belül a társadalmi befogadás és részvétel erõsítésére rendelkezõ forrás: 489 830 852 euró (121 478 051 296 Ft - 248Ft/€ / 132 744 160 892 Ft – 271 Ft/€ árfolyamon ).

§  Akcióterv idõszakára: A Kormány által elfogadott TÁMOP 5 akciótervben a prioritás kötelezettségvállalási kerete 2007-2008-ra 136 623 079 Euró (33 882 523 592 Ft / 37 024 854 409 Ft).

§  Amennyiben már volt ilyen pályázat az ÚMFT-ben, akkor mennyi forrás áll még rendelkezésre (az elõzõ hirdetést leszámítva)?: Nem releváns.

 

A pályázat legfontosabb adatai

§  Keretösszeg: A pályázat meghirdetésekor a teljes rendelkezésre álló tervezett keretösszeg     3 600 000 Ft. A rendelkezésre álló tervezett keretösszegbõl: a 6 konvergencia régió területén  3 060.000.000 Ft , a Közép magyarországi Régió területén a pályázati összeg  540. 000.000 Ft a felhasználható keretösszeg.

§  Minimum és maximum elnyerhetõ támogatás: 20 millió Ft- 80  millió Ft

§  Ki pályázhat?: Jelen pályázati kiírás keretében szociális, gyermekvédelmi, gyermekjóléti szolgáltatást nyújtó szervezetek vagy azok fenntartói pályázhatnak, Non-profit szervezetek, amennyiben alapdokumentumukban szerepel a szociális és/vagy gyermekvédelmi, gyermekjóléti szolgáltatásnyújtás,  az alábbi felsorolás szerint (egyesületek, alapítványok, közalapítványok, helyi önkormányzatok, kisebbségi önkormányzatok…) A pályázó szervezetnek az alapító dokumentum szerint 2007. január 1. elõtt alapítottnak kell lennie.

§  Milyen támogatás-intenzitással? : 100%

§  Van-e preferált célcsoport, kistérség?: A pályázat célcsoportjai az aktív korú, alacsony foglalkoztatási eséllyel rendelkezõ nem foglalkoztatott emberek. Preferált kistérségek: LH, LHH-k

§  Milyen tevékenységekre lehet pályázni?:

- projekt elõkészítés, szükségletfelmérés, helyzetfeltárás, célcsoport bevonása,

-  egyéni, csoportos és közösségi szociális munkaformák alkalmazása: tanulási- és munkamotiváció erõsítése; kulcs kompetenciák fejlesztése pl. írás, olvasás, számtani mûveletek végzése, megértés, beszéd, kreatív gondolkodás, döntéshozatal, problémamegoldás, elõrelátás, hatékony tanulás, érvelés, felelõsség, önértékelés, együttmûködés, az információk kezelésének képessége; szociális, állampolgári, munkavállalói és önálló életvezetési készségek erõsítése, álláskeresés, munkavállalás, tanulás során kialakult rossz beidegzõdések megváltoztatását segítõ programok;      állapotjavító, személyiségzavarokat korrigáló programok; álláskeresés,    munkába állással, képzéssel kapcsolatos információ, tanácsadás, eléréséhez segítségnyújtás; funkcionális analfabetizmus felszámolása; tanulástechnikai tréning; felkészítés az önálló családi életre, valamint a munkavállalói szerepre és ezek összehangolására, az ehhez szükséges társas, család kompetenciák kialakítása a háztartásban élõ családtagok bevonásával, 8 általános iskolai végzettség hiányában a végzettség megszerzésének elõsegítése érdekében felzárkóztató oktatás elvégzésének támogatása;szakképzésbe való bekapcsolódás segítése a 8 általános iskolát végzett személyek esetében)

§  Hány projektet tudunk finanszírozni a keretösszegbõl (min.-max.)?: KMR 10-15 db, Konvergencia régiók: 60-80 db

§  Milyen indikátorral mérjük a pályázat eredményességét?:

- Kimenet: A foglalkoztathatóság elérését / visszanyerését elõsegítõ programokba bevont személyek száma, akik számára egyéni fejlesztési terv készült

- Eredmény: Az egyéni fejlesztési tervben rögzítetteket sikeresen megvalósítók aránya

§  Hogyan biztosítjuk a horizontális célok betartását (esélyegyenlõség, fenntarthatóság)?: A pályázónak az esélyegyenlõség és a környezeti fenntarthatóság területen vállalásokat kell tennie.

§  Mikortól lehet beadni és mikor zárul a beadás?: 2008.09.15-2008.11.15.

§  Mikorra várhatóak a döntések?: 2008. IV.- 2009.I. negyedév

§  Várhatóan mikorra fejezõdhetnek be a projektek?: 2010, 2011

 

Társadalmi egyeztetés eredménye

(beérkezett legfontosabb befogadott vélemények és véleményezõk (2-4 rövid felsorolása), be nem fogadott vélemények és véleményezõk)

A társadalmi egyeztetésre beérkezett észrevételek a következõ területekre érkeztek: támogatható tevékenységek, indikátorok, értékelõ tábla, célcsoportra vonatkozóak és szakmai tartalmak. A beérkezett észrevételek egy része beépítésre került a pályázati dokumentációba. Az észrevételekre adott válaszokat az NFÜ kommunikációs egységéhez továbbítottuk.

 

NFT 1-es elõzmények (amennyiben volt már ÚMFT pályázat, akkor arra vonatkozóan is)

(milyen jelentõsebb NFT1-es projekt, ill. ÚMFT-s nyertes van, mennyi forrást költöttünk az adott célra az NFT1-ben, milyen eredménnyel – hány nyertes, eredmény?)

Nem releváns.

Egyéb, az Irányító Hatóság által fontosnak tartott információk

-


A lap tetejére
(c) Jászapátiak Baráti Egyesülete & Hezekiah 2007-2008. Minden jog fenntartva!